Как да осигурим най-добрата среда за децата ни?

За това колко е важно къде виреят, живеят и спортуват нашите деца.

Едноличният контрол, който имаме върху възпитанието на децата ни, за добро или лошо, трае твърде кратко. Година, две, най-много три. В много редки случаи до към пет. След това във възпитателния процес стремглаво се впускат яслата, детската градина, училището, залата за спорт, площадката, междублоковото пространство, съседите и кой ли не още. С други думи –  поделяме си тежката отговорност децата ни „да станат хора“ със заобикалящата ни среда.

Това е един възхитителен период, в който детето започва щедро да ни сервира изненада след изненада. Къде с нови знания и умения. Къде с непристойни думи и нахално държание. И независимо от нас и нашите съвети, започва да си оформя свой собствен социален кръг и неистово да подражава на новите си приятели. Понякога това е повод за радост и гордост, друг път – за поредния скандал, защото стандартите ни за това е „готино“ поведение рязко се разминават.

„Това не е моето дете! То никога не прави така!“ 

Сто на сто сте чували тези реплики да излитат от устата на възмутен родител. А дали не са излитали и от вашата собствена?!

И тук възниква въпросът:

Доколко можем да окажем въздействие върху средата и хората, с които общува детето ни?

И как да го „съберем” с онези, които и самите ние харесваме, така че изненадите, които ни поднася да са по вкуса ни.

Вариантите за ясла, градина или училище, в които можем да запишем детето са ограничени почти изцяло от адресната ни регистрация. Поради което често не са точно това, което ни се иска. За да сменим обаче градината, училището, най-близката площадка или междублоковото пространство, трябва да променим местожителството си, което, да си кажем честно, не е вариант.

Но все пак има нещо върху което имаме пълен контрол и свобода на избор и то е –  какво, къде и в каква обстановка да спортува детето.

В случай че искате за него среда, в която то:

  1. Да се чувства спокойно, оценено, насърчавано, възпитавано, уважавано;
  2. Да намира съмишленици и да създаде приятелства за цял живот;
  3. Да има добър пример, който с радост да следва;
  4. Да тренира тялото и духа си;
  5. Да се научи да побеждава с умения и да губи с достойнство;
  6. Да има досег до професионалния спорт и шанс да се превърне в спортист

и най-вече – да е удовлетворено и щастливо, тогава залата на Българска Фехтовална Академия е неговото място.

Не приемайте всичко написано на доверие, заповядайте при нас и се убедете сами!

А ако не сте сигурни дали характерът, темпераментът и личността на вашето дете ще се впише по-добре в индивидуален или в отборен спорт, вижте тук.